Co roku powstają dziesiątki tysięcy nowych kompozycji. W tej masie są utwory bardzo dobre, bywają znakomite i zdarzają się genialne.
„..Chyba nie ma godziny, aby na świecie nie było jakiegoś prawykonania. Nie sposób przesłuchać wszystkiego, więc to historia wybierze, co przetrwa. Jedna rzecz zostaje i oddziałuje na wyobraźnie, a koło innych przechodzimy, nawet ich nie dostrzegając.”
Andrzej Chłopecki
Założona w 1996 roku Orkiestra Muzyki Nowej jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który od ponad 20 lat nieprzerwanie prowadzi intensywną działaność artystyczną.
Pracując - najpierw pod batutą Aleksandra Lasonia (założyciela zespołu) - a od 2006 roku pod kierownictwem artystycznym dyrygenta Szymona Bywalca OMN stopniowo przekształciła się ze studenckiej grupy entuzjastów muzyki współczesnej w profesjonalny zespół potrafiący zrealizować najtrudniejsze partytury muzyki współczesnej.
Od początku swojego istnienia OMN zamawia utwory u kompozytorów współczesnych, prezentuje je podczas ważnych wydarzeń artystycznych w kraju i zagranicą, rejestruje je i wydaje na płytach CD.
Misją artystyczną, którą zespół konsekwentnie realizuje od wielu lat jest eksplorowanie obszaru muzyki współczesnej w poszukiwaniu dzieł znaczących, ważnych dla polskiej i światowej kultury muzycznej, które są warte przygotowania, prezentacji publicznej i szerokiej promocji.
Zespół nieustannie poszerza swoje umiejętności przygotowując utwory pod kierunkiem wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych (H. Lachenmann, L. Andriessen, K. Saariaho, P. Nørgård, B. Sørensen i in.), zapraszając do współpracy znakomitych solistów (Jakob Kullberg - Royal Academy of Music w Londynie/Norwegian Academy of Music w Oslo, Peter Herresthal - Royal Academy of Music w Londynie/Norwegian Academy of Music w Oslo, Ashot Sarkissjan - Arditti Quartet/Ensemble Intercontemporain, Marco Blaauw, Michelle Marelli - MusikFabrik, Rafał Zambrzycki - koncertmistrz NOSPR, a wcześniej Ensemble Modern) oraz dyrygentów specjalizujących się w wykonawstwie nowej muzyki (Daniel Kawka, François-Xavier Roth, Jean Deroyer, Christopher Austin, Steven Loy, Ivan Buffa, Wojciech Michniewski).
Realizując różnorodne projekty artystyczne OMN współpracowała z muzykami takich zespołów jak: Court Circuit, Ensemble Orchestral Contemporain, Melos Ethos Ensemble, Quasars Ensemble, MusikFabrik a także z inżynierami dźwięku z IRCAM, Experimentalstudio des SWR, Tempo Reale.
Swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu wykonawstwa muzyki współczesnej zespół chętnie dzieli się z młodymi twórcami. Organizuje i współtworzy projekty edukacyjne z zakresu wykonawstwa, kompozycji i krytyki muzycznej współpracując ze studentami, absolwentami i doktorantami akademii muzycznych.
OMN ma w swoim dorobku blisko 150 światowych prawykonań oraz szereg pierwszych w Polsce prezentacji najwybitniejszych dzieł współczesnych m.in.: „Repons” i „Derive 2” - P. Bouleza, „Mouvement” - H. Lachenmanna, „Index of Metals” - F. Romitellego, „Still” - B. Furrera, „Skin” - R. Saunders, „Momentum” - P. Nørgårda, „Notes on Light” - K. Saariaho, "Erinnere dich an Golgatha” - K. Hubera, „La Girò” - L. Andriessena, „Winterfragments” i „Le Lac” - T. Muraila, „La Chute d’Icare” - B. Fernyhough i wiele innych.
OMN stale gości na najważniejszych polskich festiwalach takich jak: „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, „Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich”, „Festiwal Prawykonań”, „Nostalgia Festival”, „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, „Katowice - Kultura Natura” i wiele innych. Często jest zapraszana na znaczące zagraniczne festiwale muzyczne ("Bejing Modern" w Pekinie, "Melos Ethos" w Bratysławie, "Klang Festival" w Kopenhadze, "Bridges Festival" w Wiedniu, "New Music Marathon" w Pradze, "Aksamitna Kurtyna" we Lwowie, "Anima Mundi" w Pizie, "Hindsgavl Festival") oraz w wielu ważnych ośrodkach muzycznych (Oslo, Paryż, Mons, Freiburg, Tallin).
Dorobek nagraniowy zespołu obejmuje kilkadziesiąt nagrań koncertowych i studyjnych, z których duża część ukazała się na płytach CD w wydawnictwach: Aurora, Decca, Dux, CD-Accord, PWM oraz pod szyldem ZKP-POLMIC. Wiele z nich otrzymało wysokie oceny krytyków w czołowych pismach muzycznych we Włoszech, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii i USA oraz nagrody międzynarodowego środowiska muzycznego: P2-Prize („duńskie Grammy”) – Nagrodę Duńskiego Radia za 2012 rok, Pizzicato Supersonic Award (Luxemburg), nominacje do ICMA , Carl Prizen i Fryderyków.
Nagrania studyjne dzieł Jerzego Kornowicza, Pawła Szymańskiego i Lidii Zielińskiej zrealizowane przez OMN dla Polskiego Radia otrzymały wyróżnienia na Międzynarodowych Trybunach Kompozytorów w Paryżu i Amsterdamie. W 2018 roku pięć nagrań zrealizowanych przez OMN dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazało się w największym polskim przedsięwzięciu fonograficznym realizowanym przez PWM pod nazwą „100/100 - Muzyczne dekady wolności”.
OMN jest również inspiratorem i organizatorem wielu różnorodnych przedsięwzięć artystycznych, obejmujących m.in. nagrani i wydania płyt CD, organizację "Festiwali Muzyki Nowej", koncertów promocyjnych i edukacyjnych oraz przedsięwzięć interdyscyplinarnych z udziałem tancerzy, solistów i wokalistów, realizowanych poza salami koncertowymi z wykorzystaniem multimediów i nowoczesnych technologii. (Zobacz: Instalacja muzyczna "Mother Lode I-III" Agaty Zubel w ramach Festiwalu Kultura Natura Katowice)
Ważnym obszarem działaności OMN jest promocja muzyki polskiej za granicą, polegająca na przygotowywaniu przy wsparciu MKiDN i przy współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, Instytutem Adama Mickiewicza oraz z partnerami zagranicznymi projektów artystycznych prezentujących dorobek polskiej szkoły kompozytorskiej w najważniejszych zagranicznych ośrodkach muzycznych. W ramach tej działaności zespól prezentował najwybitniejsze polskie dzieła współczesne w Europejskich Stolicach Kultury (Tallin, Wrocław, Mons) organizował przedsięwzięcia muzyczne w Wiedniu i Pradze (projekt „Gorczycki antico e moderno”) w Oslo, Kopenhadze i Birkerød (projekt „OMN w Skandynawii”) oraz w Pekinie, Paryżu, Freiburgu i Bratysławie.
Orkiestra od wielu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych, współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną (projekty „Re:New Music i "New:Aud”).
Od 2014 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach OMN realizuje cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności własny cykl koncertowy, w ramach którego w każdym sezonie prezentuje dziesięć programów z muzyką współczesną.
Relacje z międzynarodowych festiwali:
- 29. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich 25.04.2017
- Nostalgia Festival Poznań 17.11.2017
- 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" 29.09.2017